RSS

Do przemyślenia przed zakupem

23 lip

W sąsiedniej zakładce – Poradnik – umieściłem informacje podstawowe dotyczące tego, jaka jest różnica pomiędzy paleniem a chmurzeniem, jak też garść wiadomości dotyczących tego, z czego jest zbudowane to urządzenie i jak działa.

Tutaj chciałbym poruszyć istotną dla początkujących kwestię, a mianowicie to, jak się przygotować do zakupu.

1. Przede wszystkim musisz się zastanowić, jakim typem palacza jesteś. Jeśli palisz od wielu lat, zapewne będziesz potrzebować na początek sporej dawki nikotyny. Podobnie jest w sytuacji, gdy palisz duże ilości papierosów (czyli nie mniej niż paczkę dziennie). W takiej sytuacji niezbędny będzie dla Ciebie e-papieros z baterią o dużej pojemności, aby nie zabrakło ci nigdy mocy. Uwaga: to samo dotyczy liquidów – zatwardziały palacz powinien mieć do dyspozycji jak największą moc płynu, a więc w polskich warunkach – 18 mg/ml. Oczywiście może się okazać, że wystarczy Ci mniejsza moc – tu nie ma jednoznacznych reguł.

2. Zastanów się nad charakterem swojej pracy. Jeśli pracujesz w domu, w biurze czy innym miejscu, w którym masz bezproblemowy dostęp do zasilania, nie musisz specjalnie się martwić o pojemność baterii. Bez problemu możesz wybrać e-papierosa o niższej pojemności, bo w każdej chwili będziesz w stanie go podładować – czy to z gniazdka przy pomocy ładowarki, czy też z gniazda USB w komputerze. Jeśli jednak pracujesz lub musisz przebywać dłuższy czas poza domem, z daleka od źródeł prądu, powinieneś rozważyć urządzenie z wbudowanym akumulatorem od dużej pojemności, albo też zestaw z wymiennymi akumulatorami, ale w tym drugim przypadku warto jednak mieć minimum jeden komplet zapasowych baterii, aby móc w terenie je bezproblemowo wymienić

3. Zanim pójdziesz do sklepu, aby kupić wymarzony sprzęt, zastanów się nad budżetem. I tutaj trzeba się kierować rozsądkiem. Przede wszystkim nie należy kupować pod wpływem impulsu. Warto się przejść do sklepów na luzie, obejrzeć kilka modeli, porozmawiać ze sprzedawcą, zastanowić się. Najtańsze e-papierosy nie są dobrym wyborem, bo zwykle bywają z nimi kłopoty. Polecałbym raczej celowanie na początku w średnią półkę. Gdy już nabierzesz wprawy, a portfel pozwoli na kupno kolejnych urządzeń, można się rozejrzeć za czymś lepszym.
Miej na uwadze to, że sam e-papieros (plus ewentualne baterie) to wydatek jednorazowy. Potem eksploatacja jest znacznie tańsza – dokupujemy regularnie tylko liquid oraz grzałki. Jeśli ktoś nie wpadnie w nałóg kolekcjonerstwa (a znam takich, oj znam), już po kilku miesiącach odczuje ulgę finansową. Chmurzenie jest zdecydowanie tańszym hobby niż palenie papierosów.

4. Kupując zadbaj o to, abyś wyszedł ze sklepu ze wszystkim, czego będziesz potrzebować na start. Zasilanie, parownik, liquid (najlepiej 2-3 różne smaki do wypróbowania), zapasowe grzałki (na początek też przynajmniej 2-3), a jeśli zasilanie ma wymienne akumulatory, niezbędny będzie ich zapasowy komplet oraz ładowarka. I niech Cię nie przeraża, że łącznie to będzie trochę kosztować. Później będzie znacznie taniej.
Oczywiście możesz rozważyć kupno jakiegoś etui do e-papierosa, jeśli jest dostępne, ale to nie jest wyposażenie obowiązkowe.

5. Zanim zaczniesz używać swój sprzęt przeczytaj instrukcję, aby rozumieć wszelkie komunikaty, które będą się pojawiać na wyświetlaczu (wiem, wiem, ja też nie cierpię czytać instrukcji). Zanim jednak zaczniesz czyta,ć napełnij parownik odpowiednią ilością liquidu i zostaw na jakiś czas (sugerowałbym co najmniej kwadrans). Tak, jak to napisałem w poradniku – liquid musi mieć czas, aby powoli dotrzeć do grzałki i ją odpowiednio nawilżyć.

No i to tyle rad początkowych. Teraz już możesz wystartować. Pamiętaj, że napięcie na grzałkę jest podawane tylko po naciśnięciu guzika. Zacznij się zaciągać małą chwilę przed naciśnięciem tego guzika i – ważne – nie używaj e-papierosa tak, jak zwykłego. Tutaj zaciągnięcia powinny trwać dłużej, podobnie jak przy paleniu klasycznej fajki.

Na koniec chciałbym poprosić o popularyzację tej strony. Umieśćcie linki do niej u siebie na Facebooku, Twitterze czy też na rozmaitych grupach i forach, które odwiedzacie. Może ktoś dzięki temu zainteresuje się tematem i przejdzie na jaśniejszą stronę mocy. Z góry dziękuję.

 
Leave a comment

Posted by on 23 lipca 2018 in Uncategorized

 

Tags:

Comments are closed.