RSS

Gdzie warto szukać informacji?

30 lip

Najprostsza odpowiedź – dokładnie tutaj. Postaram się, aby ta strona zawierała wszystkie najważniejsze informacje przydatne dla każdego wapera. Podejrzewam jednak, że wiele osób dość szybko może poczuć niedosyt i będzie chciało poszukać też innych źródeł informacji. Są one oczywiście dostępne w sieci, ale ich jakość bywa naprawdę bardzo różna. Dlatego też po prawej stronie tej witryny znajdziecie wybrane przeze mnie linki, które poprowadzą was w miejsca warte zainteresowania i zawierające rzetelne informacje. Dzięki nim traficie m.in. na duże polskie forum dla miłośników EIN, gdzie można (po zarejestrowaniu) znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jeśli ktoś zna angielski, oczywiście polecam chyba największe na świecie forum, na którym są ludzie ze wszystkich zakątków globu. Uprzedzam jednak, że są tam miliony postów i dziesiątki tysięcy wątków – trzeba nieco poprzeglądać, aby się w tym wszystkim połapać. Egoistycznie polecam też mój blog prywatny (Blog Starego Chemika), który jest w sieci od 2010 r. Znajdziecie tam informacje o bezpieczeństwie, liquidach, sprzęcie, ale też sporo wpisów na temat badań naukowych oraz polityki związanej z e-papierosami. Początkujący mogą uznać go za zbyt zaawansowany, ale spokojnie – niebawem też będziecie doświadczeni.
Uprzedzam – nie ma i nie będzie linków do żadnych sklepów oferujących sprzęt i liquidy – ani polskich ani zagranicznych. Takie jest założenie tej strony, aby nie była łącznikiem do stron komercyjnych. Poza tym – aby wybrać konkretne sklepy czy płyny, musiałbym mieć w ręku solidne dowody na to, że akurat te są dobre i bezpieczne – a takich dowodów nie mam. Jest tam także link do dorocznej konferencji Global Forum on Nicotine – znajdziecie tam m.in. wykłady wiodących uczonych zajmujących się tą tematyką, a także wiele prezentacji w formacie PDF. Tę stronę polecam szczególnie tym, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej od strony naukowej. Znającym angielski polecam zaglądanie na bardzo interesujący blog Clive’a Batesa, który z niezwykła starannością analizuje wszelkie kwestie związane z polityką związaną z EIN. Innym autorem wartym poczytania jest Dick Puddlecote. Z kolei tematy ściśle naukowe, głównie medyczne to domena Greka, doktora Konstantinosa Farsalinosa – warto czytać jego teksty.

Jednocześnie chciałbym przestrzec przed uznawaniem za solidne źródła informacji podawanych w popularnych mediach. Niestety, rzetelność dziennikarska stoi w nich pod wielkim znakiem zapytania. Najczęściej mamy tam do czynienia z chęcią zwiększenia liczby odwiedzin, a w takiej sytuacji stosuje się chwytliwe tytuły i treści, jako tzw. clickbait, czyli przynętę. Dlatego też najczęściej przeczytacie o wybuchających akumulatorach czy też znalezieniu w liquidzie czegoś straszliwego, np. formaldehydu. Większość dziennikarzy nie ma wykształcenia ścisłego, a więc niespecjalnie potrafią interpretować wyniki badań naukowych. Zdarzają się też niestety dość często przypadki celowego wyolbrzymienia i przeinaczeń. Będę tutaj na blogu pokazywał i interpretował przykłady takich działań.

Aha, jeszcze jedna informacja na koniec – Poradnik został uzupełniony o kilka zdjęć, pokazujących podstawowy sprzęt waperski, aby było jasne, jak wygląda zasilanie, jak atomizer, a jak grzałka. Co jakiś czas będę umieszczał tam zdjęcia, aby wszystko było bardziej klarowne.

 
Leave a comment

Posted by on 30 lipca 2018 in Uncategorized

 

Comments are closed.