RSS

Krótki słownik

Poniżej znajdziecie słownik żargonu używanego przez użytkowników EIN (e-papierosów). 

Aku, akus – akumulator stosowany w EIN

Analog – tradycyjny papieros tytoniowy

Atomizer (atom, atomek) – część e-papierosa odpowiedzialna za wytwarzanie aerozolu

Bateria – żargonowa nazwa akumulatora

Chmurzeniew żargonie e-palaczy „palenie papierosów elektronicznych”, „e-palenie”, „wapowanie”

„Dym” z e-papierosa – w rzeczywistości nie jest to dym, lecz mgiełka powstająca z rozgrzanego e-liquidu. Patrz: Mgiełka.

Dym papierosowy – mieszanina wielu tysięcy związków, z których co najmniej kilkadziesiąt jest rakotwórczych. Szacuje się, że wdychanie jego jest setki razy bardziej szkodliwe niż wdychanie chmurki z EIN

E-liquid (liquid) – z ang. liquid for electronic cigarette. Płyn do e-papierosa, głównie składający się z glikolu propylenowego (PG), gliceryny (VG), nikotyny (do 20 mg/ml) i aromatu (w różnych smakach), może zawierać substancje konserwujące i regulujące lepkość Istnieją również e-liquidy niezawierajace nikotyny (tzw. zerówki)

EIN – elektroniczny inhalator nikotyny – bardziej formalna nazwa e-papierosa

Jednorazówka – w żargonie e-palaczy nierozbieralny papieros elektroniczny jednorazowego użytku, z bateriami alkalicznymi zamiast akumulatorów.

Mechanik – żargonowa nazwa papierosa elektronicznego niezawierającego elektroniki sterującej. UWAGA: tego typu urządzenia nie powinni używać początkujący.

Mgiełka – najbardziej poprawna nazwa „dymu” z e-papierosa. Mgiełka z e-papierosa nie jest dymem pochodzącym ze spalania, lecz chmurą aerozolu powstającą z rozgrzanego e-liquidu. Mgiełka ta bywa błędnie nazywana „parą wodną”

Nikosia – w żargonie e-palaczy określenie nikotyny.

Parownik – inaczej „góra” (czasami: czajniczek) – część e-papierosa, w której znajduje się grzałka, zwykle połączona ze zbiorniczkiem na liquid

PG – skrót nazwy propylene glycol – glikol propylenowy

Ściera – też: bóbr, ścierka, szmata (także: zalatywać bobrem, ścierką, szmatą), w żargonie e-palaczy nieprzyjemny, nieraz gryzący smak mgiełki, będący zwykle skutkiem przegrzewania się wysuszonego wkładu.

TPD – Tobacco Products Directive – unijna Dyrektywa Tytoniowa, regulująca m.in. kwestie związane z EIN.

VG – skrót nazwy vegetable glycerin – gliceryna roślinna

Waperos – polska nazwa e-papierosa

Waporyzacja – z ang. vapour – mgła, opar. Proces zachodzący w atomizerze, polegający na zamianie pod wpływem temperatury e-liquidu w mgiełkę.

Wapowanie – w żargonie e-palaczy „palenie e-papierosów”, „e-palenie”, „chmurzenie”.

Zasilanie – część e-papierosa zawierająca akumulator oraz elektronikę sterującą. Aby można było chmurzyć, niezbędny jest też parownik.

Zerówka – liquid niezawierający nikotyny

 

Comments are closed.